Bağlantıda Kal

MIT Tarafından Yapılan Cihaz Wi-Fi Sinyallerini Elektriğe Dönüştürüyor

Teknoloji

MIT Tarafından Yapılan Cihaz Wi-Fi Sinyallerini Elektriğe Dönüştürüyor

MIT bilim adamları esnek ve pahalı olmayan malzemelerden yaptıkları cihaz büyük elektronik cihazlara, giyilebilir cihazlara ve tıbbi cihazlara güç üretebilir.

MIT bilim adamlarının yaptığı bu cihaz hemen hemen her yerde olan Wi-Fi’dan güç üreterek her gün kullandığımız akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar gibi cihazları bataryaya gerek duymadan çalıştırabilir. Bu yeni cihaz kısa süre önce haberini yaptığımız kendine havadan güç üretebilen çipe çok benziyor.

Araştırmacılar AC elektromanyetik dalgalarını DC elektriğine çevirebilen cihazlar olan rectenna’ların yeni bir türünü gösterdi. Nature dergisindeki araştırma açıklamasında cihazın, AC dalga formlarından Wi-Fi’n da dahil olduğu elektromanyetik dalgaları yakalayabilen esnek bir radyo frekansı (RF) anteni kullanan yeni bir tür rectenna olduğu yazıyor.

Rectenna’nın anteni sadece birkaç atom kalınlığındaki iki boyutlu yarı iletkenden yapılmış yeni bir cihaza bağlanıyor. AC sinyali, elektronik devrelere güç sağlamak veya pilleri şarj etmek için kullanılabilecek sinyali DC voltajına dönüştüren bir yarı iletkene gidiyor.

İlgili Haber  Samsung Snapdragon 865 Üretimi İçin Sipariş Aldı

Bu şekilde bataryası olmayan cihaz her yerde bulunabilen Wi-Fi sinyallerini pasif olarak yakalıyor ve DC gücüne dönüştürüyor. Ayrıca cihazın esnek olması sayesinde elbise gibi kıvrımlı objelerde daha geniş yüzey kaplamak için imal edilebilir.

MIT profesörü Tomas Placios “Bir köprünün etrafına dolandığımız veya otoyolun tamamını ya da ofisimizin duvarlarını örttüğümüz ve etrafımızdaki her şeye elektronik bilgiyi getirebileceğimiz elektronik sistemler geliştirirsek ne olur? Bu elektronikler için nasıl enerji sağlayacağız?” dedi.

Palacios, “Geleceğin elektronik sistemlerine güç sağlamak için yeni bir yol bulduk. Wi-Fi enerjisini geniş alanlarda kolayca entegre olacak şekilde toplayarak – çevremizdeki her nesneye zeka getirebileceğiz” dedi.

Rectenna’nın gelecek vaat eden ilk uygulama örnekleri arasında esnek giyilebilir elektronikler, tıbbi cihazlar ve “internet of things” (nesnelerin interneti) için sensörlere güç sağlaması yer alıyor.

Örneğin katlanabilir akıllı telefonlar büyük teknoloji firmaları için sıcak bir pazar. Deneylerde araştırmacılar cihazın tipik Wi-Fi sinyallerine (150 mikrowatt civarı) maruz kaldığında yaklaşık 40 mikrowatt güç ürettiğini gözlemledi. Bu kadar enerji basit bir mobil cihazın ekranıno veya silikon çiplere güç sağlamak için yeter de artar.

İlgili Haber  4K Kayıt Yapabilen Su Altı Drone'u Fifish V6 Çıktı

Jesus Grajal “cihazın bir diğer olası uygulaması ise implante edilebilen tıbbi cihazların veri iletişimi için güç sağlaması olabilir” dedi. Örnek olarak, araştırmacılar yutulduğunda hastaların hayati verilerini bilgisayara aktarabilen bir hap üzerinde çalışıyorlar. Grajal “bu tür cihazlarda batarya kullanmak istemezsiniz çünkü batarya lityum sızdırabilir ve bu yüzden hasta ölebilir” dedi. “Vücuttaki bu küçük laboratuvarlara güç sağlamak ve bilgileri dışarıdaki bir bilgisayara aktarmak için çevreden enerji toplamak daha iyi” dedi.

Araştırma, Wi-Fi’ı elektiriğe dönüştüren esnek cihazlar için planlar sunuyor. Cihazın maksimum çıkış verimliliği Wi-Fi sinyalinin gücüne bağlı olarak yaklaşık %40 olarak hesaplandı.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

Trendler

Instagram

To Top