Bağlantıda Kal

MicroSD Express Formatı ile Hafıza Kartları Işık Hızına Çıkıyor

Teknoloji

MicroSD Express Formatı ile Hafıza Kartları Işık Hızına Çıkıyor

MicroSD kartlar, SD Association’ın MWC 2019’da duyurduğu yeni microSD Express formatı sayesinde çok daha hızlı olacak. Yeni kartlar, modern SSD’lerde yaygın olarak kullanılan PCIe ve NVMe arayüzleri sayesinde çok daha hızlı olacak ve aktarma hızları saniyede 985 megabayt’a kadar çıkacak.

Karşılaştırırsak, Western Digital’in MWC’de tanıttığı ve dünyanın en hızlı 1 TB kartı olduğunu iddia ettiği yeni 1 TB SanDisk microSD kartının veri okuma hızı 160 MB/sn ve yazma hızı ise 90 MB/sn’ydi. Yeni microSD Express özelliği teoride 300 MB/sn maksimum okuma hızına çıkabilen Delkin Devices’ın 128GB Prime kartı gibi daha küçük kapasiteli rahatlıkla ezebiliyor.

SD Birliği, ilk olarak birkaç ay önce SD 7.0 spesifikasyonunun bir parçası olarak benzer transfer hızları vaat eden SD Express kartlarını ilk kez açıklamıştı, ancak MWC’deki (SD 7.1 spesifikasyonu) haberlere göre, bu aynı hızları daha küçük ve çok yönlü olan microSD formatına getiriyor. Yeni microSD Express kartlarının eski cihazlar için geriye dönük uyumlulukları olacak ancak eski cihazlarda aynı aktarım hızlarını beklemeyin.

Artık hem SD hem de microSD kart boyutları için, kart üreticilerinin yeni özellikleri kullanan bellek kartları yapmaya başlamasını beklememiz gerekiyor; ayrıca dizüstü bilgisayar, kamera, telefon ve konsol şirketlerinin yeni donanınımlarını geliştirirken yeni kartların yüksek hızlarından yararlanabililecekler. Ancak, dosyaların bir hafıza kartına aktarılmasının ne kadar sürdüğünü bilenlerdenseniz, daha hızlı bir gelecek sizin için her zamankinden daha yakın görünüyor.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top