Bağlantıda Kal

Küçülebilen Drone Sizi Kurtarmaya Geliyor

Teknoloji

Küçülebilen Drone Sizi Kurtarmaya Geliyor

Zürih Üniversitesi araştırmacıları ve EPFL (TheÉcole polytechnique fédérale de Lausanne) kurtarma görevleri için kullanılmak üzere dar alanlardan yada küçük boşluklardan geçebilmesi için küçülebilen bir robot üretti. Araştırmacılar başlangıçta önündeki kamerayı kullanarak saniyeler içinde insan yapımı boşlukların alanını hesaplayıp içinden geçebilecek bir drone yaptılar. Yaptıkları drone’un kollarındaki makas benzeri sistem uçarken onu küçülterek deliğin alanına yada alanın darlığına göre onu küçülterek boşluğun içinden geçmesine olanak sağlıyor.

Doktara adayı Davide Falanga bu fikrin quadrotordar alanlardan uçurmaya çalışırken belirtiyor. Falanga ekibin amacının depremgibi bir felaketten sonra kullanılabilecek drone’lar tasarlamak  olduğunu ve bu quadrotor’lerin deprem sonrası çöken binalarda oluşan küçük kırıklardan geçerek hayatta kalanları arama kolduğunu söylüyor. Önceki yaklaşımlarında quadrotor’ün çok agresif hareketler yapması gerektiği ve bunun için alternatif olarak aradıkları çözümlerde quadrotor’ü katlanabilir olarak yapmayı bulduklarını söylüyor bu sayede quadrotor küçük boşluklardan geçmek için hızlı olmasına gerek kalmayacak ve katlanabilmesi sayede quadrotor kendi şeklini değiştirerek görevini gerçekleştirebilecek.

İlgili Haber  Huawei Mate 30, Mate 30 Pro Fiyatları ve Teknik Özellikleri

Sistem dışardan yardım almadan boşluğu hesaplıyor ve şeklini ona göre değiştiriyor. Cihazın tüm işlemleri kendi bünyesinde gerçekleştirdiği bu muhteşem sistem gerektiğinde otonom bir hale de getirilebilir. Takımın drone’u 3D yazıcıdan basılmış parçalardan ürettiğini belirtelim.

Falanga sıradan drone’lar ile kendi drone’ları arasındaki ana farkın kendi drone’un kolunun gövdeye bağlantısındaki fark olduğuna değiniyor. Ayrıca Falanga diyor ki : “Her kol yardımcı motor ile gövdeye bağlantılı, bu sayede motorlar kol ile ana gövde arasındaki pozisyonu ayarlayabiliyor ,bu da robota gerçekten kolun gövde etrafında katlanmasını sağlıyor, bu da demek oluyor ki potansiyel olarak herhangi bir biçim elde edilebilir. Adapte olabilen kumanda drone’un şekil bilgisine göre kendini adapte ederek drone’un konfigürasyondan bağımsız olarak stabil olarak uçmasını garantiliyor.”

İlgili Haber  Huawei Mate 30 Serisinin Tüm Görüntüleri Sızdırıldı

Takım raporlarını ve bulgularını Robotics and Automation Letters’da yayınladı. Bu drone’un çevikliği sayesinde kurtarma çalışmalarında büyük yardımı dokunacağa benziyor peki siz ne düşünüyorsunuz? 

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top