Bağlantıda Kal

Japonya Sürücüsüz Otobüslerini Test Etmeye Başladı

Teknoloji

Japonya Sürücüsüz Otobüslerini Test Etmeye Başladı

Japonya’da bulunan Tokyo Haneda Havalimanı’na gelen ziyaretçileri şuan test edilmekte olan otonom otobüsler karşılıyor, sürücüsüz otobüs diyemiyorum çünkü şuan yapılan testlerde bir kişi güvenlik nedeni dolayısıyla direksiyonda beklemek zorunda.

Geçen hafta, ulusal taşıyıcı firması ANA’da dahil olmak üzere altı tane Japon firması otonom otobüs prototipinin 10 gün sürecek test sürecini başlattı. 22 Ocak’ta yetkililer, gazetecilerin ön koltukta bulunan güvenlik şoförü ile test edilen otonom otobüsü görmelerine izin verdiler. Otonom otobüsün sürücüsü sadece koltukta oturarak herhangi bir aksaklıkta kontrolü ele almak için hazırda bekliyor otobüs rotayı kendisi belirleyerek gidiyor.

ANA proje şefi Tadakatsu Yamaguchi, “Umudumuz, 2020 Tokyo Olimpiyatları‘nda kullanıcılara otonom otobüsler sunabilmektir” dedi.

İlgili Haber  OnePlus 7 ve OnePlus 7 Pro'ya Android 10 Geldi

Araç, GPS ve yoldaki manyetik işaretleri kullanarak saatte 30 km hızla azami iki terminal arasında 10 tane yolcu taşıyabiliyor. Proje yetkilileri sistemin maliyetini ve otobüsün toplam kaç kişi taşıyabilmesini hedeflediklerini henüz paylaşmadılar.

Japonya 2020 Olimpiyatlarının ülkelerinin geliştirdiği ileri teknolojileri sergileme şansı yaratacağını umuyor ve otonom taşımacılıkta ülkenin işçi sıkıntısı çeken, giderek küçülen ve yaşlanan nüfusu için önemli bir sektör.

Yamaguchi, “Nüfusun azalması, bizi operasyonları yürütememe riski altında tutuyor bu yüzden biz yeni otonom araç teknolojilerini tanıtarak işlemlerimizi daha az kişiyle yürütebileceğimizi garantiliyoruz ” dedi.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top