Bağlantıda Kal

Intel, Facebook ile Birlikte Yapay Zeka Çipi Üzerinde Çalışıyor

Teknoloji

Intel, Facebook ile Birlikte Yapay Zeka Çipi Üzerinde Çalışıyor

Yapay zeka alanını her geçen gün daha çok hakim olan eden Intel şirketi, yeni bir yapay zeka çipi geliştirmek için Facebook ile el ele verdi. Intel şirketi Las Vegas Tüketici Elektronik Şov’unda açıkladığı işbirliği kapsamında üretilecek çiplerin bu yılın ikinci yarısı çıkması bekleniyor. Yapay zeka alanında Intel’in konumunu korumak için üreteceği çipler, Amazon Web Servisleri bölümü ve Nvidia şirketinin ürettiği benzer çipler ile rekabet edecek.

Yeni çip, araştırmacılara sonuç çıkarma alanındaki konularda yardım etmek üzere tasarlandı. Kısaca açacak olursak, bu konu fotoğraftaki arkadaşları bulup onları fotoğraflara otomatik etiketlemek gibi yapay zekanın bir algoritmayı kullanarak işlem yapması demek.

Intel’in işlemcileri şuan yapay zeka alanına tamamen hakim olmuş durumda. Morningstar’daki analistler 2021 yılında bu alanın değerinin 11,8$ milyar dolar (₺63,23 milyar Türk lirası) olacağını tahmin ediyor. Eylül ayında Nvidia şirketi de Intel’e rakip olabilmek için kendi yapay zeka çipini çıkartmıştı.

Kasım ayında, Amazon şirketi de kendi çıkarım çiplerini piyasaya sürmüştü. Amazon’un çıkardığı çipler piyasaya sürülmek için olmadığından her ne kadar Intel ile Nvidia’ya doğrudan tehdit olmasa da Amazon bu çipleri kullanarak yapacağı hizmetleri önümüzdeki sene bulut müşterilerine satmayı planlıyor. Başarılı olduğu taktirde bu da Intel ile Nvidia’nın müşteri kaybetmesi demek.

Intel, pazartesi günü Tüketici Elektronik Şov’unda Dell teknolojileri şirketinin Intel’in çıkardığı yeni işlemcilerini çıkaracağı XPS diz üstü bilgisayarlarında kullanacağını söyledi. Intelin veri merkezi şefi Navin Shenoy , yeni çiplerin 2019’da tatil sezonunda ve seneye veri merkezlerinde kullanılabileceğini söyledi.

Konferansta Intel’in otonom araba bilgisayarı birimi başkanı Amnon Shashua, Japonya’da bulunan tüm yolların haritasını Nissan’nın ürettiği araçlara bağlı kameralar ile çıkarttığını söyledi. Intel’in bu alandaki rakipleri Apple ve Alphabet şirketleri de kendi otonom araçlarıyla yollarda test yaparak haritalar çıkarıyorlar.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top