Bağlantıda Kal

Huawei’nin Katlanabilir Telefonu Mate X Tanıtıldı

Teknoloji

Huawei’nin Katlanabilir Telefonu Mate X Tanıtıldı

Huawei, katlanabilir bir akıllı telefonu tanıtan ilk üretici olmayabilir, ancak Mate X diğer tüm alanlarda tacı alıyor. Barselona’da yapılan Dünya Mobil Kongresi’nde duyurulan Mate X için Huawei, onun en hızlı katlanabilir 5G telefonu olduğunu iddia ediyor. En hızlısı olduğu doğru mu bilinmez ama şuan için en incesi ve en pahalısı olduğu kesin. Fiyattan önce cihazın özelliklerine bir göz atalım.

Mate X tasarımı

Mate X “Falcon Wing” (Şahin Kanadı) adı verilen bir tasarıma sahip. Samsung Galaxy Fold’un aksine telefon katlandığında gözle görülür bir boşluk oluşmuyor. Huawei, telefonda kullanılan menteşe sisteminin patentli olduğunu ve 100’den fazla bileşene sahip olduğunu söylüyor.

Açıldığında, Mate X 5.4 mm kalınlığında oluyor. Örnek olarak Apple iPad Pro 2018’den daha incedir ve katlandığında sadece 11 mm kalınlığında oluyor. Cihaz 295 gram ağırlığında ve ses girişi yok ama bir USB C tipi bağlantı noktası var. Ayrıca, yan tarafına monte edilmiş parmak izi okuyucusu telefon katlandığında güç düğmesi olarak işlev görüyor. Telefon düştüğüne kırılmasından korkanlar için Huawei tam koruma sağlayan özel bir koruma kılıfını yapmayı unutmamış.

İlgili Haber  HTC, Vive Focus’u Duyurdu

Mate X Özellikleri

Huawei Mate X 2480 x 2200 çözünürlükte 8:7.1 en / boy oranına sahip açıldığında Galaxy Fold gibi çentik yada boşluk olmayan 8 inçlik bir ekrana sahip. Telefon katlandığında, biri 2480 x 1148 çözünürlüklü 19.5:5 en boy oranına sahip 6.6 inç ve diğeri 2480 x 892 çözünürlüğünde 25:9 en boy oranlı 6.38 inç iki tane ekranı oluyor.

Mate X gücünü Krin 980 işlemcisinden alıyor ve 8GB RAM ile 512 GB depolama ile birlikte geliyor. Telefon çift SIM kart desteğine sahip olsa sadece 1. SIM kart 5G desteğine sahip. İsterseniz ikinci SIM kartı çıkarıp onun yerine Huawei’nin maksimum 256 GB’a kadar çıkabilen NM kartlarından birini takabiliyorsunuz. Cihaz 5G desteğini 7nm’lik Balong 5000 modemine borçlu.

İlgili Haber  Asus Üç Tane Devasa Oyun Monitörü Duyurdu

Mate X, Huawei’nin Leica ile birlikte geliştirdiği 40 MP geniş açılı, 16MP ultra geniş açılı ve 8MP telefoto olmak üzere üç arka kameraya sahip.

Tıpkı Samsung Galaxy Fold gibi, Mate X’in de pili ikiye bölünmüş halde ancak toplam 4.500mAh kapasiteye sahip. Telefon Huawei’nin, 55W’lık SuperCharge adını verdiği hızlı şarj teknolojisine sahip. Huawei, yeni SuperCharge’ın sadece 30 dakika içinde cihazı %0’dan % 85’e kadar şarj etttiğini iddia ediyor! Bu, OPPO’nun SuperVOOC 50W şarj teknolojisini tahtından ederek şu anda bir cihazdaki en hızlı şarj teknolojisi oluyor.

Huawei Mate X, EMUI 9.1.1 arayüzlü Android 9 Pie’ı kullanıyor ve ayrıca NFC, çift frekanslı GPS, Bluetooth 5.0 özelliklerine sahip.

Fiyat ve çıkış tarihi

Huawei Mate X’in fiyatı 2299 € (₺13.880) olacak, ülkemize geldiğinde vergiler ve kar paylarıyla 20 milyara yaklaşır muhtemelen. Interstaller Mavisi ile gelen telefon 2019’un ortasından itibaren satışa sunulacak.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

Trendler

Instagram

To Top