Bağlantıda Kal

Hesaplarınızı Korumak için Güçlü Bir Şifreyi Nasıl Oluşturmalısınız

Teknoloji

Hesaplarınızı Korumak için Güçlü Bir Şifreyi Nasıl Oluşturmalısınız

Hesaplarınızın ne kadar güvende olduğunu ve şifrenizin ne kadar güçlü olduğunu hiç düşündünüz mü? Yada bilgisayar korsanlarından korunmak için şifrenizi her sene değiştirmenin yeterli olmadığını biliyor muydunuz?

Hesaplarınızı korumak için yapabileceklerinizin ilki her hesabınız için farklı şifre koymak. internette olan kullanıcıların, %73’ü hesapları için aynı şifreleri kullanıyor, kullanıcıların %21’i 10 yıl, %47’si ise 5 yıldır şifrelerini değiştirmiyor ve bu hesaplarınızı büyük tehlikeye atıyor. Örnek olarak, bir bilgisayar korsanı Facebook hesabınızı çalarsa hesabınızdaki bilgilerden yola çıkarak diğer sosyal medya hesaplarınızı bulabilir ve aynı şifreyi diğer sosyal medya hesaplarınızda da deneyerek tüm hesaplarınızı siz fark etmeden kısa sürede ele geçirebilir.

Her sosyal medya hesabınıza farklı şifre koydunuz diyelim ve güvende olduğunuzu düşünüyorsunuz fakat aslında yanılıyorsunuz. Şifrenizin karmaşıklığı da önemli bir faktör çünkü eğer şifreniz 123456 yada adınız-doğum tarihiniz gibi bir şekilde ise sizi biraz inceleyen biri yada bir bilgisayar korsanı şifrenizi kolaylıkla kırarak hesabınızı ele geçirecektir. İnternetteki kullanıcıların %30’u kendi doğum tarihlerini, adreslerini, köpek yada çocuklarının isimlerini hesaplarında şifre olarak kullanıyor. İnternette şirketlere düzenlenen siber saldırıların %45’inde bu şifreler öncelikli olarak kullanılıyor. Veri ihlallerinin %81’i çalınarak kullanılan şifrelerden dolayı kaynaklanıyor.

İlgili Haber  Huawei Mate 30, Mate 30 Pro Fiyatları ve Teknik Özellikleri

Peki Güçlü bir şifreyi nasıl oluşturabilirsiniz ve bu şifreleri nasıl unutmamak için güvenli bir yere kaydedebilirsiniz?

  • Şifrelerinizi uzatabilir ve içine sayılar ile birlikte “$,+,*,-” gibi semboller ekleyebilir ve şifrenin bazı harflerini büyük harf yapabilirsiniz.
  • passwordsgenerator.net gibi siteler kullanarak güçlü ve kırılması zor şifreler yapabilirsiniz.
  • Şifrelerinizi tarayıcınıza kaydetmeyerek kullanabilirsiniz.
  • 12345 gibi popüler veya adınız, çocuğunuzun adı gibi ilk akla gelecek şifreler kullanmayın
  • Şifrelerinizin uzunluğunu en az 12 karakter olsun
  • Şifreleri kaydetmek için Enpass,Keepass,Password Depot gibi şifre yöneticileri kullanın.
  • Şifre yöneticisi kullanmak istemiyorsanız şifrelerinizi kağıda yazın bilgisayarınıza yada telefonunuza kaydetmeyin.

Son olarak kısa süre önceki yazımızda anlattığımız gibi şifrenizin ve e-postanızın çalınıp çalınmadığını kontrol edin. Artık bilgisayar korsanlarına karşı daha güvende olarak rahat bir nefes alabilirsiniz.

İlgili Haber  Apple A13 İşlemcisi Snapdragon 855+'dan Daha Hızlı Çıktı

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top