Bağlantıda Kal

Havadan Güç Üreterek Çalışan Bluetooth Çipi Geliyor

Teknoloji

Havadan Güç Üreterek Çalışan Bluetooth Çipi Geliyor

The Internet of Things (Nesnelerin interneti) bize milyarlarca sıradan cihazı internete bağlamayı vaat ediyor, ancak bunun için her cihazın bataryasının olması gerekmekle birlikte fiyatı ile boyutunun fazla olması gibi sorunlar var. Bu sorunların çoğunu çözen kağıt kadar ince Bluetooth çipi geliştirildi. Wiliot şirketinin ürettiği bu çip küçük olmasının yanında bataryası da yok. Etrafındaki Wi-fi bluetooth ve hücresel sinyaller gibi radyo frenkanslarından enerji toplayarak içindeki ARM işlemcisine güç üretiyor.

Williot şirketi bu kadar küçük bir çipin bataryası olmadığından ucuza üretilebileceğini ve neredeyse her şeyin içine koyulabileceğini söylüyor. Şirket örnek olarak kıyafet üstüne koyulan çipin çamaşır makinesiyle iletişim kurarak kıyafet için en uygun yıkama ayarlarını otomatik olarak ayarlayabileceğini söylüyor. Bu arada çipin tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Çipin kullanım alanları sensörler ile birleştiğinde çok daha fazla artıyor. Eşyaların üzerine koyularak onları takip etmede yada sıcaklık sensörü ile birleştirilip yiyeceklerin üstüne koyularak onların sıcaklık değerlerini ölçüp takip etmede veya basınç sensörü ile birleştirilip buzdolabının veya kutuların boş olup olmadığını kontrol etmede kullanılabilir.

Çipe $30 milyar dolar (₺163,55 milyar Türk lirası) yatırım yapan finansmanları Amazon ile Samsung sayesinde çipin 2019 yılında sınırlı sürüm halinde dağıtılması daha sonra 2020 yılında yaygın olarak piyasada kullanılabilir hale getirilmesi planlanıyor.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top