Bağlantıda Kal

DSLR Kameranız Ramsonware Saldırılarına Karşı Açık Olabilir

Teknoloji

DSLR Kameranız Ramsonware Saldırılarına Karşı Açık Olabilir

Ransomware, son yıllarda bilgisayar sistemleri için büyük bir tehdit haline geldi, çünkü yüksek profilli saldırılar kullanıcıların kişisel bilgisayarlarına, hastanelere, şehir yönetimlerine kadar birçok şeye erişimini engelledi. Şimdi, güvenlik araştırmacıları risk altında olabilecek başka bir cihazın olduğunu keşfetti: DSLR fotoğraf makineleri.

Check Point Software Technologies bugün güvenlik araştırmacılarının dijital DSLR fotoğraf makinesine kötü amaçlı yazılımları uzaktan nasıl kurabildiklerini detaylı bir şekilde rapor etti. İçinde araştırmacı Eyal Itkin, bir bilgisayar korsanının kötü amaçlı yazılımları kolayca dijital fotoğraf makinesine yerleştirebileceğini buldu. Standartlaştırılmış Picture Transfer Protocol’ün kötü amaçlı yazılım dağıtmak için ideal bir yöntem olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu saldırının hem WiFi hem de USB üzerinden yapılabildiğini söylüyor. Raporda, virüslü bir WiFi erişim noktası olan bir kişinin çok fazla kişinin geçtiği bir noktadan birçok cihaza saldırabileceği belirtiliyor.

İlgili Haber  Daha İyi ve Hızlı Olan Wi-Fi 6 Bugün Çıkıyor, Wi-Fi 6 Nedir?

Üstteki videoda, Itkin, WiFi üzerinden bir Canon E0S 80D’den nasıl yararlanabileceğini ve SD kartındaki görüntüleri şifreleyebildiğini ve böylece kullanıcının erişemeyeceğini gösteriyor. Ayrıca, Itkin kameraların bilgisayar korsanları için özellikle sulu bir hedef olabileceğini de belirtti, çünkü kameralar çoğu insanın kaybolmasını istemeyeceği kişisel görüntülerle doludurlar. Gerçek bir fidye yazılımı saldırısında bir bilgisayar korsanı genellikle dosyaların şifresini çözecek anahtar karşılığında küçük bir miktar para talep eder, bu miktar küçük olduğu için de insanlar genelde bilgisayar korsanına istediği parayı verirler.

Check Point, Canon’un açığını Mart ayında bulduğunu açıkladı ve iki şirket Mayıs’ta bir yama geliştirmek için birlikte çalışmaya başladı. Geçtiğimiz hafta, Canon, insanlara güvenli olmayan WiFi ağlarını kullanmaktan kaçınmalarını, kullanmadıklarında kameranın ağ işlevlerini kapatmalarını ve cihazın üzerine yeni bir güvenlik düzeltme ekini güncelleme ve kurmalarını söyleyen bir güvenlik danışmanlığı yayımladı. Itkin, bu yöntemin yalnızca bir Canon cihazla çalıştığını söylüyor, ancak Verge’ye “protokolün karmaşıklığı nedeniyle, diğer üreticilerin de savunmasız olabileceğine, ancak bunların uygulanmasına bağlı olabileceğine inanıyoruz” diyor.

İlgili Haber  Apple A13 İşlemcisi Snapdragon 855+'dan Daha Hızlı Çıktı

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top