Bağlantıda Kal

Daha İyi ve Hızlı Olan Wi-Fi 6 Bugün Çıkıyor, Wi-Fi 6 Nedir?

Teknoloji

Daha İyi ve Hızlı Olan Wi-Fi 6 Bugün Çıkıyor, Wi-Fi 6 Nedir?

Gelecek nesil Wi-Fi geçtiğimiz yıl boyunca hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyordu, ancak bu hafta lansmana hazırlanıyor. Wi-Fi standardının uygulanmasını denetleyen kuruluş olan Wi-Fi Alliance resmi Wi-Fi 6 sertifika programını başlatıyor. Bu haber size sıkıcı gelebilir, ancak bu Wi-Fi 6 standardının gerçekten kullanıma hazır olduğu anlamına geliyor ve teknoloji şirketleri yakında Wi-Fi 6 sertifikalı cihazları satmaya başlayacak.

Wi-Fi 6 Nedir?

Wi-Fi 6, Wi-Fi’yi daha verimli hale getirmek için bir araya getirilen bir dizi yeni teknolojiyi içeren yeni kablosuz bağlantının iyileştirilmiş yeni bir neslidir. Bugünlerde kaç tane cihaza sahip olduğumuz için bu özellikle önemlidir. Mesela bir ailenin aynı anda bir Wi-Fi ağına bağlı bir düzine veya daha fazla cihaza sahip olması alışılmadık bir durum değildir. Dolayısıyla Wi-Fi 6’nın amacı kalabalık bir ağ içindeki hızları artırmaktır.

Wi-Fi’nin teorik maksimum hızı da 3,5 Gbps’den 9,6 Gbps’ye çıkıyor, ama bu sayıları hiçbir zaman evde alamayacağınız için gerçekten önemli değil. Önemli olan, Wi-Fi 6’nın daha hızlı çalışmasını ve bir seferde daha fazla veri sunmasını sağlayan bir dizi araca sahip olmasıdır, bu nedenle elde ettiğiniz hızlar öncekinden daha yüksek olacaktır. Bu kazanımlar, daha yüksek Wi-Fi talepleri için verimlilik iyileştirmelerinin yapılacağı kalabalık ağlarda daha belirgin olacaktır. (Wi-Fi 6 aynı zamanda büyük bir güvenlik iyileştirmesi de gerektirir.)

Gerçekten de, bugünkü lansman büyük ölçüde bir formalite. Şirketler bu lansman olmasada Wi-Fi 6 destekli cihazlarını yapmaya devam edecekler. Mesela piyasaya sürülecek iPhone 11 ve 11 Pro’da şuan halihazırda Wi-Fi 6 desteği var. Lansmanın amacı kablosuz bağlantıda yeni bir standardın başlangıcını duyurmak.

Wi-Fi Alliance, Samsung Galaxy Note 10’un yeni standart için onaylı ilk akıllı telefon olacağını söyledi. Diğer eski ürünler, başvuruda bulunurlarsa ve şartları yerine getirirlerse sertifika alabilirler. Fakat Wi-Fi 6 yeni donanım gerektirdiğinden, şu anda piyasada bulunan çoğu ürün bu sertifikayı alamayacak. Bunun yerine, yakında çıkacak yeni cihazlarda bu desteğin olmasını beklemeniz daha iyi olur.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top