Bağlantıda Kal

Çift Ekranlı Cihazlar İçin Windows 10X Geliyor

Teknoloji

Çift Ekranlı Cihazlar İçin Windows 10X Geliyor

Windows, tablet ve bilgisayar kullanıcılarının modern ihtiyaçlarına cevap verebilecek büyük bir işletim sistemidir. Ancak Microsoft her şeyi basit bir şeye indirgemeye çalıştığında, kullanıcılar isyan etmeye başlar. Şimdi, şirket resmen yeni duyurulan Windows 10X ile bunu tekrar deniyor ve bu sefer yanlışlarından öğrenmiş gibi görünüyor.

Windows 10X hakkında bilmeniz gereken en önemli şey, yalnızca Windows Mağazası’ndaki uygulamaları veya web’de çalıştırabileceğiniz uygulamaları değil, geleneksel Windows “eski” masaüstü yazılımını da çalıştırabilmesidir. Microsoft görünüşte onlarca yıldır kullandığınız uygulamalarla uyumlu olacağından Windows RT ve Windows 10 S gibi kafa karıştırıcı bir karışıklık yaratan büyük sınırlamadan kaçınıyor. Şirket Windows 10X’in eski uygulamaları çalıştırması için özel “container” teknolojisi geliştirmiş.

Ancak Windows’un sadeleştirilmiş sürümü, yeteneklerinin gerekli olabileceği yeni bir cihaz serisi için tasarlandı. Bu cihaz yeni duyurulmuş çift ekranlı Yüzey Neo ve Asus, Dell, HP ve Lenovo’dan gelen çift ekranlı cihazlar.

Windows 10X ile şirket, farklı bir deneyime sahip olduğunuzu açıkça ortaya koyuyor. Courier benzeri bir cihazda fiziki bir klavyeyi cam ekranlarının üzerinde rahatça gezdirerek veya uygulamaların yerlerini değiştirerek çalışmaya devam edebiliyoruz.

Aslında, Microsoft bu işletim sisteminin yalnızca çift ekranlı ve katlanabilir bilgisayarlar için olduğunu söylüyor ve ayrıca mevcut Windows 10 bilgisayarları Windows 10X’e yükseltilemeyecek. Ancak, şaşırtıcı bir şekilde, Microsoft’un çift ekranlı aygıtları yeni işletim sistemlerine özel olmayacak: Microsoft’un sürpriz Surface Duo telefonu bunun yerine Android kullanıyor.

Windows 10X, daha önce sızdırıldığı gibi size kolay erişim için uygulamaların, belgelerin ve dosyaların bir listesini veren yepyeni bir Başlat Menüsüne sahiptir. Başka bir deyişle, günümüzde akıllı telefonların ve tabletlerin çalışma şekline çok daha fazla benziyor.

Microsoft, Windows 10X’in 2020 tatil zaamanında piyasaya sürüleceğini söylüyor. Önümüzdeki sonbaharda Windows x ile çalışan ilk cihazlar piyasaya sürülecek ve hepsi Intel işlemcilerinden gücünü alacak.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top