Bağlantıda Kal

Bitcoin İsviçre’den Daha Fazla Enerji Tüketiyor

Teknoloji

Bitcoin İsviçre’den Daha Fazla Enerji Tüketiyor

Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yayınlanan yeni rapora göre, Bitcoin, tüm İsviçre’den daha fazla enerji tüketiyor.

Bu hafta, Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi veya CBECI olarak adlandırılan çevrimiçi bir araç, Bitcoin ağının sürdürülebilmesi için önce yıllık enerji kullanımını hesaplayarak anlık ne kadar enerji gerektiğini tahmin ediyor.

Şu anda, CBECI, küresel Bitcoin ağının yedi gigavat’tan fazla elektrik tükettiğini söylüyor. Bir yıl boyunca, yaklaşık 64 TWh veya teravat saat enerji tüketimine eşittir. Bu, aynı zamanda yılda 58 TWh elektrik harcayan İsviçre’den daha fazla fakat yılda 68 TWh elektrik harcayan  Kolombiya’dan ise daha azdır.

Bitcoin ağının yıllık ortalama enerji tüketimi, tüm İsviçre’nin tüketiminden daha fazla. Kaynak: CBECI

Yani Bitcoin, dünyanın tüm elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 0.25’ini oluşturduğu anlamına geliyor. 

Bitcoin’in, dünyanın her yerindeki madenciler tarafından, ağın korunması ve ödemelerin doğrulanması için kullanılan bilgisayara donanımının büyük miktarda elektriğe ihtiyaç duyduğu net bir şekilde tespit edilmiştir. Ama aynı zamanda bu rakamların çok fazla tahminlere dayandığı unutulmaması gerekir.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi de bir blog yazısında aynı gözlemi yaptı. “Bitcoin’in elektrik kullanımına ilişkin güvenilir tahminler nadirdir: çoğu durumda, yalnızca bir kerelik bir anlık görüntü sağlarlar ve sayılar genellikle bir modelden diğerine önemli tutarsızlıklar gösterir” diyor.

Bu belirsizlik, CBECI’nin tahminleri için alt ve üst sınırların dahil edilmesi ile yansıtılmaktadır. Alt sınır şu anda 22 TWh civarında iken üst sınır 150 TWh’nin altındadır. (Bu rakamlar yayınlanma zamanından bu yana değişmiş olabilir.)

Kesin rakamlardan bağımsız olarak, Bitcoin’in enerji kullanımı kesinlikle şaşırtıcı. Hızla artan, bazen altı aydan kısa sürede iki katına çıktı ve bu tür enerji kullanımları karbon ayak izini beraberinde getiriyor. Yine de, bu çevresel etkinin kesin tahminleri, Bitcoin madencilik donanımına güç sağlamak için kullanılan elektriğin nasıl üretildiğini belirleme zorluğu nedeniyle önemli ölçüde değişkenlik göstermektedir.

Kripto para ayrıca günden güne işe yararlılık açısından da tuhaf görünüyor. Pwc’de bir Bitcoin uzmanı olan Alex de Vries, BBC News’e verdiği demeçte, ağın yılda 100 milyondan az işlem yaptığını, geleneksel finans endüstrisi tarafından işlenen 500 milyar ödemeye kıyasla “tamamen önemsiz” bir rakam olduğunu söyledi. Alex de Vries, Bitcoin’in işlem başına dünya bankalarının geri kalanından daha fazla enerji kullandığını tahmin ediyor.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top