Bağlantıda Kal

Android Kullanıcıları Artık Bazı Servislere Şifresiz Giriş Yapabilecek

Teknoloji

Android Kullanıcıları Artık Bazı Servislere Şifresiz Giriş Yapabilecek

Google, artık şifrenizi girmek yerine sadece parmak izinizi kullanarak Android’deki Chrome’daki bazı hizmetlerde oturum açmanıza izin veriyor. Bu özellik bazı Android telefonlar için bugünden itibaren kullanıma sunuluyor ve özellik Android 7 veya üstü sürümlere “önümüzdeki birkaç gün içinde” gelecek. Bir Google yardım sayfasına göre, telefonunuzu açmak için parmak izi yada desenden hangisini kullanıyorsanız servislere giriş yaparken de o metodu kullanacaksınız.

Android telefonlar, Google Pay alımlarını doğrulamak ve uygulamalara giriş yapmak için parmak izinizi zaten kullanmanıza izin veriyor. Buradaki yenilik, Google’ın Chrome tarayıcısındaki web servislerinden birine giriş yapmak için aynı parmak izini kullanabiliyor olmanız. Şu anda, Google’ın sizin için kaydettiği şifreleri passwords.google.com adresinde görüntülemek ve düzenlemek için bu işlevi kullanabilirsiniz, ancak Google, işlevselliği gelecekte daha fazla Google ve Google Cloud hizmetine eklemeyi planladığını söylüyor.

Eğer şifreleri hatırlamakta sıkıntı çekenlerdenseniz yada güvenlik konusunda endişeleniyorsanız bu yöntem sizin için daha iyi bir seçenek. İnsanların çoğu sitede aynı şifreyi kullandığı gerçeği yanında bazı sitelerde güvenlik açıkları olabilir. Bu yöntemle, kimlik bilgileri cihazınızda yerel olarak depolanır, böylece sunucuların hacklenip şifrenizin ele geçirilmesi yada sahte bir siteye yönlendirilerek pishing saldırılarına maruz kalmanız söz konusu değildir. İki faktörlü kimlik doğrulama ile birlikte bir parola yöneticisi kullanmak bu güvenlik açıklarının çoğunu azaltmaya yardımcı olur, ancak Google’ın kullandığı yeni yöntem onları tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Uyumlu bir Android telefona sahipseniz, telefonunuzdaki Chrome uygulamasından passwords.google.com adresine giderek özelliği şimdi deneyebilirsiniz. Bu hizmet, Chrome’un sizin için kaydettiği tüm şifreleri yönetmenize olanak sağlar. Bu kaydedilmiş şifrelerden birine dokunursanız, Google sizden “kendinizi doğrulamanızı” isteyecektir, bu noktada parmak izinizi veya telefonunuzun kilidini açmak için genellikle kullanacağınız başka bir yöntemi kullanarak kimlik doğrulaması yapabilirsiniz. Bunun çalışması için kişisel Google Hesabınızın Android cihazınıza eklenmiş olması gerekir.

Google’ın yeni özelliği, FIDO2 ve sitelerin web tabanlı girişleri güvenceye almak için kullanabilecekleri açık bir standart olan WebAuthn protokolü kullanılarak oluşturulmuştur. FIDO2 normal şifrelerden çok daha güvenlidir. Andorid 7.0 veya daha yeni bir sürümü çalıştıran tüm telefonlar FIDO2 sertifikalıdır ve Google, aynı teknolojiyi kullanarak hesabınıza giriş yapmak için Android telefonunu 2FA güvenlik anahtarı olarak kullanmanızı sağlar.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top