Bağlantıda Kal

Adobe’nin Yapay Zekası Fotoşoplanmış Yüzleri Buluyor

Teknoloji

Adobe’nin Yapay Zekası Fotoşoplanmış Yüzleri Buluyor

Dünya, sahte videoların ve resimlerin yayılması konusunda giderek endişeli hale geliyor ve Adobe – düzenlenmiş görüntülerle eş anlamlı bir isim – bu endişeleri paylaştığını söylüyor. Bugün, UC Berkeley’den bilim adamlarıyla işbirliği yaparak, yüz görüntülerinin ne zaman manipüle edildiğini otomatik olarak tespit etmek için makine öğrenmeyi kullanan yeni araştırmalar paylaştı.

Şirketin bu sahte fotoğraf ve video sorununa epey önem ve kaynak verdiğinin son işareti. Geçen yıl ise mühendisleri nesneleri birleştirmek, klonlamak ve çıkarmak suretiyle yaratılan düzenlenmiş ortamları tespit eden bir yapay zeka aracı yarattılar.

Şirket, bu son çalışmayı ticari bir ürüne dönüştürmek için herhangi bir acil planı olmadığını söyledi, ancak bu çalışmanın görüntü, video, ses ve belge manipülasyonlarını daha iyi tespit etme çabalarından yalnızca biri olduğunu söyledi.

Şirketin bi blog yazısında, “Photoshop ve Adobe’nin diğer yaratıcı araçlarının dünya üzerindeki etkileriyle gurur duysak da, teknolojimizin etik etkilerini de tanıyoruz” dedi. “Sahte içerik, önemli ve giderek daha acil bir konu.”

Araştırma, özellikle yüzlerin şeklini ayarlamak ve yüz ifadelerini değiştirmek için kullanılan Photoshop’un Liquify aracıyla yapılan düzenlemeleri belirlemek için özel olarak tasarlanmıştır. Adobe, “Özelliğin efektleri, bu da onu yüzlerdeki hem sert ve hem de ince değişiklikleri tespit etmek için ilginç bir test durumu haline getirdi” dedi.

Yazılımı oluşturmak için, mühendisler Liquify kullanılarak düzenlenmeden önce ve sonra görüntüleri içeren eşleştirilmiş yüzlere dayanan veri tabanı üzerinde sinir ağı üzerinde denemeler yaptılar.

Sonuçta ortaya çıkan algoritma şaşırtıcı şekilde etkili. Düzenlenen yüzlerden bir örnek tespit edilmesi istendiğinde, insanlar doğru cevabı yüzde 53, algoritma ise yüzde 99 doğru buldu. Bu yapay zeka, bir fotoğrafı orijinal, düzenlenmemiş görünümüne nasıl geri yüklenebileceğini bile önerebilir, ancak bu sonuçlar genellikle karıştırılır.

Şirketin bir blog yazısında, “Düzenlemeleri geri almak için sihirli bir ‘ geri al ’düğmesi fikri hala gerçeklikten uzak,” dedi. “Ancak tükettiğimiz dijital bilgilere güvenmenin zorlaştığı bir dünyada yaşıyoruz ve bu araştırma alanını daha fazla araştırmayı dört gözle bekliyorum.”

Araştırmacılar, çalışmanın bu tür yüz düzenlemelerini tespit etmek için tasarlanan türünün ilki olduğunu ve “vücut manipülasyonları ve cildi pürüzsüzleştirme gibi fotometrik düzenlemeler” gibi karmaşık değişiklikleri algılayabilecek araçlar oluşturma yolunda “önemli bir adım” teşkil ettiğini söyledi.

Araştırma umut verici olsa da, bunun gibi araçlar sahte medyanın zararlı etkilerini durdurmak için yeterli olmayabilir. Sahte haberlerin yayılmasında gördüğümüz gibi, içerik açıkça yanlış olsa veya hızlı bir şekilde çürütülse bile, yine de sosyal medyada paylaşılacak ve benimsenecek. Bir şeylerin sahte olduğunu bilmek savaşın sadece yarısıdır, ama en azından bir başlangıç olabilir.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top