Bağlantıda Kal

Instagram’a Kişileri Kısıtlama Özelliği Geliyor

Sosyal Medya

Instagram’a Kişileri Kısıtlama Özelliği Geliyor

Instagram, hesap sahiplerinin rahatsız edici veya agro dil kullanarak fotoğraflar hakkında yorum yapan bir kullanıcıyı yasaklanmasına izin veren “Kısıtla” adı verilen yeni bir özellik getiriyor. Bu özellik ilk olarak Temmuz ayında halka açık olarak test edilmeye başlandı.

Bu mod, belirli bir hesap için yorum üzerine sola kaydırarak, gizlilik ayarlarınıza giderek veya kişinin hesabındaki seçeneklerden etkinleştirilebilir. Restrict (Kısıtla), bugün yayınlanan yeni bir Instagram blog gönderisine göre, “kısıtladığınız bir kişiden gelen yayınlara yapılan yorumların yalnızca bu kişi tarafından görülebilmesini” sağlar.

Kişi engellenmediğinden, kullanıcılar Twitter’daki sessiz yanıtlar gibi bir mesaja dokunarak yorumu görebilecekler. Hesap sahipleri daha sonra yorumu herkese açık hale getirmek, silmek veya yok saymak için yorumu onaylama olanağına sahip olacak. Instagram ayrıca, Twitter’ın mevcut susturma sistemine de benzeyen, sınırlandırılmış bir hesaptan gelen yorumlardaki bildirimleri de kaldırıyor.

Birinin yorum yapma yeteneğini kısıtlamak, size gelen mesajları da etkileyecektir. Kısıtlanan kişi doğrudan size mesaj atarsa, Instagram’a göre mesaj, istek bölümüne taşınır ve bildirimler gönderilmez. Mesaj hala okunabilir, ancak sınırlı hesaplar ne zaman okunduğunu veya onları kısıtlayan kişinin Instagram’da etkin olduğunu göremez.

“Kısıtla” aracı, insanların kendilerini taciz ve sitedeki zorbalıklardan korumak için alabilecekleri ek bir önlemdir. Instagram zaten kişilerin hesapları engellemesine ve yorumları yönetmesine izin veriyor. Yine de, zorbalık Instagram’da bir sorun, ve bu şirketin son birkaç yılda ciddiye almaya başladığı bir problem. Geçtiğimiz sonbaharda The Atlantic’te yayınlanan bir makalede, Instagram kullanan gençler, Instagram’da zorbalık seviyesini “sürekli” olarak nitelendirdiler. Instagram, önümüzdeki haftalarda gelecek bir dizi anti-zorbalık çıkartması ile kullanıcıları özellikle de gençleri zorbalıklara karşı durmaya ve tanıtımla pozitifliği yaymaya teşvik ediyor.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top