Bağlantıda Kal

Hackerlar WhatsApp’ı Kullanarak Telefonlarımıza İsrail Virüsü Atıyorlar

Sosyal Medya

Hackerlar WhatsApp’ı Kullanarak Telefonlarımıza İsrail Virüsü Atıyorlar

Financial Times’ın Pazartesi günü yayımladığı habere göre, WhatsApp mesajlaşma uygulamasındaki güvenlik açığı saldırganların telefonlara casus yazılım yüklemesine izin veriyor.

Gazete, İsrailli NSO Grubu tarafından geliştirilen kötü amaçlı kodun iPhone ve Android telefonlarına WhatsApp üzerinden yapılan telefon görüşmesi özelliği kullanılarak yüklendiğini bildirdi. Hedef alınan kişi telefonuna cevap vermese bile casus yazılım telefona yüklenebiliyor ve arama kullanıcının kayıtlarından siliniyor.

Facebook’un sahip olduğu WhatsApp, saldırının, cep telefonu işletim sistemlerinin işlevlerini ele geçiren casus yazılımı yapan şirketinin İsrail devleti ile birlikte çalıştığını söyledi.

Bir WhatsApp sözcüsü, “WhatsApp, mobil cihazlarda depolanan bilgilerin güvenliğini tehlikeye atmak için tasarlanan potansiyel istismarlara karşı koruma sağlamak için insanların uygulamalarını en üst sürüme güncellemeleri gerekiyor.” Dedi.

2016 yılında NSO Grubu, insanların iPhone’larından veri çalmak için İsrail devletine casus yazılım sağlamakla suçlandı. Şirket geçerli yasalara uyduğunu söyledi.

NSO Pazartesi günü yaptığı açıklamada, teknolojisinin suç ve terörle mücadele amaçlı olduğunu ve hükümetler tarafından lisanslı olduğunu söyledi.

NSO yaptığı açıklamada, “Şirket sistemi işletmiyor ve sıkı bir lisanslama ve sorgulama sürecinden sonra istihbarat ve yasa uygulayıcıları teknolojiyi kamu güvenliği görevlerini desteklemek için nasıl kullanacaklarını belirliyor. Kötüye kullanım iddialarını araştırıyoruz ve gerekirse sistemi kapatmak da dahil olmak üzere tüm adımları uygulayacağız.” dedi.

NSO, “Şirketimiz hiçbir koşul altında, yalnızca istihbarat ve kanun uygulayıcı kurumlar tarafından işletilen teknolojisinin hedeflerinin işletilmesine veya tanımlanmasına dahil olmayacak, ”diyerek ekledi.

Yaklaşık 1,5 milyar kullanıcısı olan WhatsApp, platformunda kaç kişinin bu virüsten etkilendiğini henüz açıklamadı.

Financial Times gazetesine göre şirketteki mühendisler Pazar gecesi güvenlik açığını kapatmak için çalışmalarına başladı ve pazartesi günü müşteriler için bir düzeltme eki yayımladılar.

WhatsApp, geçen hafta ABD Adalet Bakanlığı’na güvenlik açığı olduğunu bildirdi.

ABD Adalet Bakanlığı, yorum taleplerine cevap vermedi.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

Trendler

Instagram

To Top