Bağlantıda Kal

Sony Kazara Her PS4 Oyununun Oyuncu Kitlesini Yayımladı

Oyun

Sony Kazara Her PS4 Oyununun Oyuncu Kitlesini Yayımladı

Bu geçen seferkiler gibi bir PSN hacklenmesi yada veri sızdırılması değil , yeni olan “My PS4 Life” adı verilen araç oyuncuların oyun bilgilerini diğer oyuncularla paylaşmasına olanak tanıyor.

Reddit’te ki kullanıcıların keşfine göre bu araç her PS4 oyunun oyuncu sayısını ve oyun satış sayısını belli bir kesinliğe kadar hesaplamaları için kullanıcılara kapı aralıyor. Peki nasıl çalışıyor?

My PS4 Life sistemi size her başarı için belli bir oyuncu sayısı veriyor. Aracın orijinal konu başlığında olan Fallout 76 oyunu örneğinde “Photo Bomber” adlı kupayı 33,764 oyuncu kazanmış. İsterseniz oyuncuların yüzde kaçı PSN’de bu kupayı kazanmış onu da görebiliyorsunuz. Bu durumda oyunu oynayan tüm oyunculardan yüzde 8.3’ü kupayı kazanmış oluyor. Bu iki bilginin yardımıyla 406,795 kişinin Fallout 76 oyununu PS4’de oynadığı bilgisine kolaylıkla ulaşabiliyoruz.

Bu bilgilerin kesinliği yüksek ise bu durum Sony için büyük problem teşkil ediyor, çünkü her oyun şirketi oyuncu sayısı / potansiyel oyun satışı bilgisini halk ile bu şekilde paylaşmak istemez. Örnekteki Fallout 76 oyununun 400 bin gibi bir rakam satmış olması inanılmaz derecede az. Özellikle aynı hesaplamayı diğer oyunlar için kullanılıp oyuncu sayıları karşılaştırıldığında Black Ops 4 (9 milyon) ,Red Dead Redemption 2 (6 milyon) ,Detroit: Become Human (2.4milyon) satmış olması hatta Mass Effect Andromeda (2.2 milyon) oyununun bile bu kadar sattığı düşünülünce Fallout 76 yanlarında şaka gibi kalıyor. Burada vurgulanmak istenen nokta yapılan kötü incelemelerin Fallout 76 satışlarını çok kötü etkilemiş olması ve oyunun geliştiricisi Bethesda’nın bunun etrafta dolaşmasını istememesi. Verilerin ne kadar güncel olduğunun bilinmemesi, hesapların sonucunun yanlış bilgilendirme yapmasına da yol açabilir. Fallout 76 oyununun kasımda piyasaya sürüldüğünü hatırlarsak bu veriler birkaç hafta öncesine de ait olabilir. Ayrıca Deus Ex yada Destiny 2 gibi bazı oyunların PS Plus ile birlikte bedava verildiğini de hesaba katarsak bu oyuncu sayıları doğrudan oyun satışı anlamına da gelmez.

İlgili Haber  PUBG Mobile Düşüş İzi Nedir? Düşüş İzi Nasıl Alınır? (Resimli Rehber)

Herkes My PS4 Life sisteminin verdiği bilgileri ayrıştırmaya çalışıyor fakat bir site şimdiden 60 oyunun bilgisini paylaştı bile ve diğer oyunları da hesapladıkça eklemeye devam ediyor. FIFA oyunlarının her biri için 30 milyon oyuncu sayısı dudak uçuklatıyor ve FIFA 19 şimdiden 12 milyon satmış durumda. GTA V PS4 platformunda 51 milyon oyuncuya sahip bu da rekor kıran satış rakamının yarısına denk geliyor. 

Listede diğer az Wolfenstein 2 (1.3 milyon), Shadow of the Tomb Raider (1.1 milyon) , Prey sadece 1 milyon satış rakamına sahip. God of War , Spider-Man ve Assasin’s Creed Odyssey gibi oyunlarında listeye gelmesini merakla bekliyoruz. Listenin tamamını isterseniz buradan kontrol edebilirsiniz.

İlgili Haber  Microsoft E3 2019’da Yeni Nesil Xbox Konsolunu Tanıtabilir

Elimizde olan verilere bakarak oyun satışları hakkında olan hesaplamaların çok doğru olmadığını söyleyebiliriz. Fakat doğru olması halinde Sony ve bu bilgilerin halk ile paylaşılmasını istemeyen halka açık olan (Ürkek hissedarlı) yada halka açık olmayan (bu tür bilgileri kendilerine saklayıp halk ile paylaşmayı nadiren isteyen) oyun geliştiricileri için büyük sorunlar doğuruyor. İlerleyen günlerde My PS4 Life sisteminin kapatılıp kapatılmayacağını bilmiyoruz fakat şuan açıklanan veriler bazı şirketlere baya hasar vermiş olabilir.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

Trendler

Instagram

To Top