Bağlantıda Kal

Apex Legends İnceleme: Yeni Bedava Battle Royale Oyunumuz Belli Oldu

Oyun

Apex Legends İnceleme: Yeni Bedava Battle Royale Oyunumuz Belli Oldu

Titanfall oyununun yapımcısı Respawn Entertainment’ın yeni bedava Battle Royale oyunu Apex Legends Pazartesi gecesi saat 12:00’de yapılan yayında oyuncular için tüm platformlarda indirilmeye sunuldu. Oyunu denemek isteyenler buradan indirebilir ve oyunun bilgisayar için sistem gereksinimlerini merak edenler buradan ulaşabilir.

Apex Legends’ı indirip oynamak için sabahladım ve bu benim ilk oyun incelemem o yüzden yazıda bazı yazım hataları olabilir ve oyundaki detayları kaçırmış olabilirim.

Oyunun genellemesini yapacak olursak Fortnite’ı andıran grafikleri, PUBG gibi temel öğeleri ve Black Ops 4’ün Black Out modu hızında bir aksiyonu ve son olarak Overwatch oyunundaki gibi karakter yetenekleri var. Oyunu oynayacaksınız biraz hızlı olmanız ve gözünüzü dört açmanız gerekiyor. Oyunda 60 kişi üçerli takımlar halinde savaşıyor eğer ben tek tabanca takılırım derseniz bunu yapamazsınız çünkü tek girdiğiniz zaman oyun sizi rastgele iki kişiyle eşleştiriyor. Bu yüzden iki arkadaşınızı yanınıza alıp girmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.

Apex Legends’a girdiğinizde sizi güzel bir sinematik karşılıyor daha sonra ise menüden ilk maçınıza girmeden önce eğitimi oynuyorsunuz. Eğitim çok önemli çünkü ileride bol bol kullanacağınız ve işinize çok yarayacak oyunun temel ögelerini öğreniyorsunuz.

İlk atlayış

Oyuna başlamadan önce sırayla karakter seçiyorsunuz yani benim gibi sürekli üçüncü sıraya düşerseniz istediğiniz karakteri sizden önce birinin almaması için dua edeceksiniz.

Oyunda atlamadan önce bir kişi Jumpmaster oluyor ve onun atlamasıyla birlikte tüm takım onu takip ediyor fakat isterseniz Jumpmaster’dan ayrılıp kendi kafanıza göre bir yere de inebiliyorsunuz.

Bu kısımda ilk oyunumu anlatmayı planlıyordum ama atladığım yerde kafama iki el sıkıp bir temiz yumrukla şaftımı kaydırdılar o yüzden geminin harita üstünde dolaştığı kısmı da sayarsak bütün her şey 3 dakika sürdü. Daha sonra yeniden diriltilip oyuna döndüm. 10 dakika kadar hayatta kaldıktan sonra bir daha öldüm ve beni ikinci kez dirilttiler.

Oyunun en çok dikkatimi çeken noktası bu ilginç diriltme sistemi oldu. Biri öldüğünde 90 saniyeliğine Banner denen bir kutu bırakıyor ve onu alan takım arkadaşı daha sonra Respawn Beacon’a gidip takım arkadaşını oyuna geri çağırabiliyor. Geri döndüğünüzde elinizde herhangi bir ekipman yada silah olmuyor ama tam canla oyuna tekrar dönüyorsunuz. Takım tamamen ölmediği sürece ölenleri diriltebiliyorsunuz ancak her respawn beacon bir defa kullanılabiliyor yani düşmandan önce davranmalısınız. Bu sistem ile birini öldürüp banner’ı almaya gelen takım arkadaşlarını da avlayabilirsiniz. Oyunda canı bittiğinde sürünmeye başlayan birini üstüne mermi yağdırarak öldürebiliyorsunuz ancak oyun size finisher gibi havalı bir yöntem de sunmuş, düşmanınız yere düştüğünde kullanılabilinen bu hareketler ile onları şekil bir şekilde öldürebiliyorsunuz.

Oyunun haritası çok öldüğümden midir yada bizim hızlıca gitmemizden midir bilemedim ama bana çok büyük gelmedi. Titanfall 2’de olan kayarak hızlıca gitme sistemi burada da var. Oyunda koşarken yada yokuş aşağı gidiyorsanız kayarak çok hızlı bir şekilde haritayı gezebiliyorsunuz yada oyundaki ziplane ile balonları kullanarak bölgeler arasında hızlıca geçiş yapabiliyorsunuz ancak oyunda maalesef Titanfall 2’de olan duvarda koşma sistemi yok. Oyunda sesli konuşma vardı ama kimseden çok ses çıkmadı genel olarak ping’leri kullanarak birbirimizle anlaştık.

İlgili Haber  Artık Breath Of The Wild’ı PC’de 4K Çözünürlükle Oynayabilirsiniz

Oyunda silahları yerden topluyorsunuz ancak etrafta olan sandıklardan da silah ve ekipman toplayabiliyorsunuz. Oyunda her ekipman için beyaz common, mavi rare, mor epic ve sarı da legendary olmak üzere toplam 4 farklı kademe var. Sandıkların renkleri de içindeki eşyaya göre farklı renkte oluyor bu sayede içinden çıkacak ekipmanın değerini biliyorsunuz ve ona göre zaman kaybetmeden yola devam edebiliyorsunuz.

Oyunda aynı Fortnite’daki gibi zırh kapsülleri var ve bu sayede 100 olan taban canınız zırh kapsülü ile birlikte 200’e kadar çıkabiliyor.

Hasar sistemi de farklı düşmanınzın zırhına göre vurduğunuzda hasar rengi farklı oluyor bu şekilde düşmanın zırhının seviyesini görebiliyorsunuz, onun dışında kafadan vuruşlarınız sarı gövde vuruşlarınız ise kırmızı olarak gösteriliyor.

Oyun round sistemi ile gidiyor ve her raund’da alan biraz daha daralıyor turuncu alanın dışında kalmadım ama sanırım PUBG’de olduğu alan dışında kalınca canınız azalmaya başlıyor.

Oyunun alanının iyice daralmaya başladığı 17. dakikalarda düşman takımının 3 yandan bize saldırmasıyla kime dalacağımızı şaşırıp hızlıca öldürüldük ve takım olarak ikinci sırada oyunu bitirdik.

Oyun bittiğinde ise öldürdüğünüz karakterlere dirilttiğiniz takım arkadaşlarınız gibi belirli şeylere göre tecrübe puanı kazanıp seviye atlıyorsunuz ve her seviye atladığınızda aynı Overwatch’da olduğu gibi içinden kostüm ve emote gibi kozmetikler çıkan sandıklar kazanıyorsunuz.

Kontroller

Kontrollerde ultimate yeteneğinin tuşu gibi bazı tuşların yerini değiştirme ihtiyacı duydum onun dışında kolay alışıyorsunuz. Eğer ben klavye ile oynamak istemiyorum derseniz oyunun kumanda desteği de var.

Grafikler ve performans

Grafikler gayet güzel duruyor fakat durup fotoğraf çekmeye kalktığınızda kafanıza mermiyi yiyorsunuz ondan resim için training modunu kullandım. GTX 980 ile yüksek ayarlarda 60 fps ile oynayabildim ancak daha üstüne çıkmaya da sistemin gücü yetmedi.

Karakterler

Oyunda 3 tanesi saldırı, 2 tanesi tank, 2 tanesi destek ve bir tanesi de avcı olmak üzere adları Legends olarak geçen toplam 8 karakter bulunuyor. Legend’leri sınıfları aynı olsa da yetenekleri tamamen farklı. Örneğin destek sınıftan olan Lifeline can basarak takımını hayatta tutarken aynı sınıftaki Pathfinder önden giderek düşmanı gözleyebiliyor ve yaptığı ziplane’lar ile takımının haritayı hızlıca gezmesine yardım ediyor.

Bunun dışında her Legend’ın bir pasifi, bir taktiksel yeteneği ve bir tane de ultimate yeteneği bulunuyor. Taktiksel yeteneği kısa aralıklarla kullanabiliyorsunuz ancak ultimate yeteneğiniz için ortadaki barın %100 olmasını beklemeniz gerekiyor. Oyuna başladığınızda iki tanesi hariç tüm karakterler açık kilitli olan karakterleri 12,000 Legend Coins’le yada gerçek parayla alacağınız 750 Apex Coinle açabiliyorsunuz. Hepsini deneyemediğimden hangisi en iyisi karar veremedim o yüzden her Legend’ı deneyip size uygun olanını bulmanız gerekiyor.

İlgili Haber  Apple Yeni Oyun Servisi Apple Arcade’i Duyurdu

Silahlar

Oyunda 6 farklı sınıfta toplam 19 silah bulunuyor. Her oyunda klasik olan şeyleri tekrar geçiyim pistol sınıfı silahlar hiçbir şey bulamadığınız zaman kullanabileceğiniz silahlar fakat hafife almayın kullanmayı bilenler isabetli 3-4 atışla leşinizi serebiliyor. SMG’ler ise bildiğiniz gibi kısa zamanda düşmanınızın beynine şarjör boşaltmak istiyorsanız sizin için ideal. Saldırı tüfekleri ise saldırı hızından biraz kısıp daha çok isabet isteyenler için ideal silahlar olarak karşımıza çıkıyor. LMG’lerde ise gözünüzü kapayıp tetiğe basılı tutuyorsunuz tabi isabetiniz iyi ise üç kişiyi tek başınıza ezip geçebilirsiniz orası ayrı konu. Pompalı tüfekler ise yakın mesefade düşmanınızı birkaç atışla indirmek için idealler fakat uyarıyım etki alanları çok dar o yüzden isabet ettirmeyi beceremezseniz tüm atışlarınız boşa gidiyor. Keskin nişancı tüfekleri ise uzun mesafeden adam teklemek için ideal ancak dürbün bulup takmazsanız işiniz zor. Oyunda farklı tip el bombaları ve sis bombaları da bulunuyor fakat henüz saysını tam olarak belirleyemedim.

Yanınızda en fazla 2 silah ve başlangıçta altısı kilitli olmak üzere toplam 14 eşya taşıyabiliyorsunuz bu kilitleri seviye atladıkça açabilirsiniz. Her silahın dürbün şarjör gibi farklı aksesuar bölümleri var ve bu bölümler silahın türüne göre değişiyor.

Kozmetikler

Oyunda silahların görünümü yada karakterlerin kostümleri ve konuşmaları gibi Overwatch’a benzer bir kozmetik sistemi var ve bunların sayısı 900’ü geçiyor. Bu kozmetikleri kutulardan çıkarabiliyor yada topladığınız crafting material ile kendiniz üretebiliyorsunuz yada son seçenek olarak direk parayı basıp APEX Coin’ler ile satın alabiliyorsunuz. Bu kostümler sadee kozmetik yani ne kadar para basarsanız basın oyuna girince kostümsüz biri 2 mermi ile leşinizi serip sizin silahınızı alarak yardırabiliyor.

Mağaza

Mağazadan Apex Coin’leri satın alabiliyorsunuz ve bu Apex Coin’lerde oyundaki her şeyi açabiliyorsunuz ama önceden dediğim gibi diğer oyunculara göre herhangi bir üstünlüğünüz olmuyor.

Apex Legends’da loot box’ları isterseniz para ile satın alabiliyorsunuz. Bu noktada oyunun geliştiricileri bize bir güzellik yapmış ve hangi tür eşyanın hangi oranda düşme şansı olduğunu kutuların üzerine yazmış.

Sonuç

Apex Legends normal bir battle royale oyunu gibi ancak hızlı olup gözünüzü dört açmanız gerekiyor ve oyun tamamen takım halinde oynamaya dayanıyor. Ölünce tekrar dirilebilme özelliği çok güzel o yüzden birkaç arkadaşınızı kapıp girerseniz çok eğleneceğinizden eminim. Oyundaki silahlar ve karakterler her tür oyuncuya hitap ediyor ve tomarla güzel kozmetiği de cabası. Oynaması bedava olduğu ve paranın sizi kimsenin önüne geçiremiyor olması da ayrı güzel bir şey, yani oyundaki kozmetikleri sandıklardan kazanıp her şeyi tek kuruş ödemeden açabiliyorsunuz.

Ben iki tane arkadaşını bulun ve Apex Legends’a kesinlikle bir şans tanıyın diyorum. Umarım tüm detayları ve özellikleri atlamadan yazabilmişimdir, gelecek incelemelerde görüşmek üzere.
Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

Trendler

Instagram

To Top