Bağlantıda Kal

Paris Katakombu: Tarihi & Söylentiler

Kültür

Paris Katakombu: Tarihi & Söylentiler

Paris’teki Katakomblar, belkide görülmesi gereken en ilginç yerdir. Ancak dikkat! Paris’in tarihi ve coğrafyası hakkında çok fazla bilgi ve soru içeriyor olsa da herkes için uygun olmayabilir. Tüm geçit boyunca sıralanan birçok kemik ve kafatasları var.Bu nedenle, kafatasları ve kemiklerle sorununuz varsa veya klostrofobik iseniz bu yeri kesinlikle tavsiye etmem. Eğer az önce söylediklerim fikrinizi değiştirmediyse, işte madencilik ve 6 milyon (şimdiye kadar keşfedilen) insanın mezarlığı olarak kullanılan tünellerin arkasındaki geçmiş.

Tarihi

17. yüzyılda, iki ana sorun vardı ve Fransız hükümeti bu iki sorunu birlikte çözmeye karar verdi. İlk sorun, mezarlıklarda hiç yer kalmamasıydı. İlk çözüm ise, cesetleri çıkarmak ve onları mezarlığın duvarları içinde depolamaktı ancak kıtlık ve hastalık gibi sorunlardan ölen yüksek miktarda insan nedeniyle mezarlıklar yeniden doluyor ve yer kalmıyordu.

Aynı dönemde, bir diğer problem ise Paris’in bazı bölgelerinde zemin çökmeye başlamıştı. Sonuç olarak, geçmişte madencilik için kullanılan birçok tünel keşfedildi. Bu güne dek hala tam olarak keşfedilmemiş büyük bir tünel ağı vardı. Bu tüneller, Paris’in dört bir yanındaki yolların, köprülerin ve binaların yapımında kullanılan bir malzeme olan kireçtaşı için kazılmıştı. Ancak, tüneller 13. yüzyılda terk edilmiş ve unutulmuştu. Bu iki problem ise tüm cesetleri şehrin altındaki tünellere taşıyarak çözüme kavuşturuldu. Yani bir taşta iki kuş birden vuruldu hem mezarlık sorunu çözüldü hem de şehir zemin çökmelerinden kurtarılmış oldu.

Ziyaretler

Katakomblara yapılan kamu ziyaretleri 1800’lerin başlarında yalnızca yüksek sınıflara maden denetçisinin izniyle giriş yapılıyordu.Kısa süre sonra klisenin insan kemiklerini halka teşhir edilmesini tasvip etmediği için yeraltı mezarları yaklaşıl 17 sene boyunca halka kapatıldı.Yıllar geçtikçe artan talebin ardından ziyaretler, kademeli olarak yılda 4 kereden günlük ziyaretlere arttı.

Paris’teki Katakomba giriş, 14. bölgede (Denfert-Rochereau Metro İstasyonu) yer almakta olup, sesli rehber hariç 12 dolar tutmaktadır. Halk, tünellerin sadece küçük bir kısmının erişimine sahip ancak tünellerden geçen yürüyüş 2 km uzunluğunda ve 45 dakika sürüyor. Tünellerin yaklaşık 280 km uzunluğunda olduğu ve doğrudan kentin altından geçtiği söyleniyor. Halka tek bir giriş noktası var, 130 basamaklı bir döner merdiven. Tünellerin altına inmeden önce Paris’in jeolojik tarihini anlatan küçük bir sergisi var. Tünellerin içinde ise kemikler, aktarıldıkları mezarlıklar ve yılları, düzenli bir şekilde yerleştirilmiş. Tüneller yeraltında olduğundan sıcaklık dışarıdaki sıcaklıktan daha düşük olacağı için yaz aylarında bile yanınıza bir ceket almak iyi bir fikir olabilir.

Gizli Geçitler

1970’li yıllardan itibaren, “Cataphiles” olarak bilinen ve yeraltındaki madenleri yasadışı olarak keşfetmekten zevk alan birçok insan ortaya çıkmıştır. Bu kaşifler madenlerin farklı bölgelerinde yeni geçitler bulur ve yenilerini kazarlardı. Yaygın inanışa göre Katakomblara lağımlardan, metrodan ve diğer insan yapımı deliklerden girilebileceğine inanılıyor.

Katakombların keşfini zorlaştıracak elektrik telleri, borular ve diğer altyapılar bulunduğundan, Katakomblara gayri resmi olarak erişenler ağır para cezasına çarptırıldı. “Cataphiles” temel olarak sanatsal faaliyetlerle ilişkilendirilmiştir, özellikle Eylül 2004’te polis tarafından bir yeraltı sineması keşfedildiğinde. Bu güne kadar fotoğraf çekmek, duvarlarını boyamak hatta daha fazla tünel kazmak için hala yeraltına giren birçok “Cataphiles” var.

Devamını okuyayım
Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top