Bağlantıda Kal

Dünyamızın 10 Senedeki İnanılmaz Değişimi

Kültür

Dünyamızın 10 Senedeki İnanılmaz Değişimi

Son zamanlarda viral olan #10yearchallenge (10 yıllık meydan okuma) farkındalık yaratma etkinliğine dönüştü. Kendilerinin 10 yıl içinde değişimini gösteren fotoğraflar yerine bu sefer insanlar, dünyanın 10 sene içinde ne kadar değiştiğini gösteren fotoğraflar göndermeye başladı. Bazı fotoğraflar tam olarak 10 seneyi yansıtmıyor olabilir fakat amaç farkındalık yaratarak insanları gezegenimizi kurtarmak için harekete geçirmeye teşvik etmek.

1. Amazon yağmur ormanları, Güney Amerika

Amazon bölgesi, ormanlarının yok olmasından dolayı ciddi şekilde zarar görüyor. 2017 ile 2018 yılları arasında, yaklaşık 7.900 km² orman yasa dışı ağaç kesimi yüzünden yok oldu.

2. Alaska’daki küresel ısınma

Alaska muhtemelen küresel ısınmadan en çok etkilenen bölge. Artan karbondioksit seviyesi sıcaklığın artmasına neden olarak buzulları zamanından önce eritti ve onların küçülmesine neden oldu.

İlgili Haber  İnsan Yapımı Olduğunu Bilmediğiniz Meyve, Sebze ve Yemişler

Ek olarak araştırmalar, Kuzey Kutbu Denizi buzullarının hacminin her 10 yılda bir %3.7 küçüldüğünü ve 2017 yılındaki Kuzey Kutup Denizi yüzey sıcaklığının 1982-2010 yıllarına göre 7,2º daha yüksek olduğunu gösteriyor.

3. Sana’a, Yemen

Meydan okuma sadece çevresel sorunları kapsamıyor. Sana gibi iç savaş olan bölgelerde yaşayan insanların huzurlu şehirlerinin ne kadar güzel olduğunu ve yıllar içinde meydana gelen olaylardan ne kadar şiddetli bir şekilde etkilendiğini gözler önüne seriyor.

4. Küresel ısınmanın kutup ayılarını etkilemesi

Bu resim abartı gibi görülebilir ancak sorunu oldukça iyi yansıtıyor. Kutup ayıları küresel ısınmadan en çok etkilenen hayvan türü. Sıcaklıkların artması yüzünden kaybolan buzullar ile birlikte kutup ayıları, ana avlanma araçları olan buz platformlarını ve aynı zamanda ana yiyecekleri fokları kaybediyorlar.

Yıllar önce Arktik Okyanusu yazın bile buzla kaplıydı ve kutup ayılarına harika avlanma imkanı veriyordu. 2012 yılında buzların kapladığı alan %50 azaldı ve 10 yıl sonra bu durum çok daha kötüleşebilir.

İlgili Haber  Hiç Kullanılmamış veya İptal Edilmiş Aşırı Pahalı 5 Silah

5. Denizdeki plastik atıklar

Bilim adamlarının tahminine göre okyanuslara her yıl neredeyse 8.2 ton plastik atık boşaltılıyor. Bu da okyanusları daha çok plastik çöplüğüne çeviren son 10 yılda 82 milyon ton plastik çöpün okyanuslara atıldığı demek.

Ünlü Richard Branson’un da yer aldığı son yapılan keşifte plastik atıkların Büyük Mavi Deliğin dibine kadar ulaştığı ortaya çıktı.null

6. Manta Point, Bali

Bu iki resmin arasında sadece 4 yıl olması herşeyi daha da korkutucu yapıyor.

Manta adası normalde bu kadar plastiğe ev sahipliği yapmaz. Rich Horner ve Aquamarine Dalış Sitesi personeli Adriana Simeonova’ya göre çekimden önce ve sonraki dalışlarda su tertemizdi. Bu da gelen plastik poşetlerin ve şişelerin denizin akıntısı ile hızlıca yer değiştirdiklerini gösterir. Temizlenmediği taktirde nereye gidip hangi hayvanların hayatını tehlikeye atacaklar kimse bilemez.

7. Aral Denizi (Kazakistan ve Özbekistan)

Aral denizi Kazakistan ve Özbekistan sınırında bulunan tuzlu bir göldür. Aral denizi Sovyet hükümetinin gölü besleyen Amu Darya ve Syr Darya nehirlerini kullanmaya başlaması ile 1960 yılında küçülmeye başladı. 2000’li yıllarda göl kuzey denizi ve güney denizi şeklinde bölündü ve 2014 yılında Güney denizinin doğu kısmı tamamen kurudu. Sağdaki fotoğraf 2000 yılında çekildi soldaki ise 2014 yılında çekildi.

8. Borneo’daki ağaçların yok edilmesi

View this post on Instagram

#10YearChallenge

A post shared by WWF-Pakistan (@wwfpak) on

Bu resim palmiye yağı yetiştiriciliğinin sonuçlarını gösteriyor. Ilık ve nemli tropik iklimleri seven bitkiler kesildi ve tarlalara yer açmak için yağmur ormanları yok edildi. Palmiye yağı çiftçiliği Borneo’daki ormanların %47’sinin yok edilmesinden sorumlu tutuluyor.

9. Guadeloupe, Fransa

Küresel ısınma sayesinde, Fransa’da bulunan Guadeloupe adası, kıyılarında bulunan sargassum adı verilen kahverengi alglerin içine gömülmek üzere. Her şey 2010 yılında yüksek su sıcaklıklarının akıntıların ve rüzgarın yönlerini değiştirmesi ile Brezilya’dan adanın kıyılarına tonlarca alg gelmesi ile başladı. Uzmanlara göre 2018 şimdiye kadarki en kötü yıl oldu.

10. Boschendal Çiftliği Güney Afrika

Boschendal Çiftliği güzel haberlerden biri. WWF’ye göre çiftlik 10 yılda gözle görülür biçimde değişti. 2018 yılında kuru barajlardan ve kaybolan vahşi doğayı geri getirmeye başlayarak bir nevi toprağın uyanışını başlattı.

Karar anı: Harekete mi geçeceksin yoksa oturup izleyecek misin?

National Geographic “10 yıl meydan okumasını” uzatarak “100 yıl meydan okuması” yaptı ve okyanusların plastik çöplerden 2119 yılına kadar temizlenmesini önerdi. NatGeo’nun bu hayalini gerçekleşmesine sizde güzel ülkemizdeki denizleri temizlemeye başlayarak yardım edebilirsiniz.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

Trendler

Instagram

To Top