Bağlantıda Kal

Microsoft, Windows 10’daki Şifreyi Kaldırıyor

Haber

Microsoft, Windows 10’daki Şifreyi Kaldırıyor

Microsoft, Windows 10 yüklü bilgisayarların şifreler olmadan çalışmasını planlıyor. Şirket birkaç aydır Windows 10 ve Microsoft Hesaplarından şifreleri kaldırmak için çalışırken, gelecek yıl Windows 10’a yapılacak bir sonraki büyük güncelleme bunu bir adım daha ileri taşıyacak. Yakında bir Windows 10 cihazında Microsoft hesapları için şifresiz oturum açmayı etkinleştirebileceksiniz. Bu, bilgisayarların Windows Hello yüz kimlik doğrulamasını, parmak izlerini veya bir PIN kodunu kullanacağı anlamına geliyor. Bu yeni “cihazı şifresiz yap” özelliğini seçmeye karar verirseniz, şifre seçeneği artık giriş ekranından kaybolacaktır.

Öyleyse Microsoft neden insanların Windows 10 bilgisayarlarına giriş yapmak için şifreleri kullanmayı bırakmasını istiyor? Çünkü artık şifrelerin yerine başka şeylerin gelmesi gerekiyor. İnsanlar şifreleri her web sitesinde ve kişisel cihazlarında aynı şifreyi tekrar tekrar kullanmaya bayılırlar ve mevcut iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemimiz olmasına rağmen, insanları bunları kullanmaya ikna etmek hala zordur.

Microsoft, dört haneli bir kodu kullanmak daha kolay gibi görünse bile, bir PIN kodunun bir şifreden çok daha güvenli olduğunu savunuyor. Çünkü şifre pin koduna göre daha fazla bilinmeyen karakter taşıyor (büyük küçük harf şekiller vs.) ve şifre cihazda dahili olarak depolanıp çevrimiçi bir yerde tutulmuyor. Windows 10, özel anahtarınızı yalnızca cihazınızda yerel olarak tutan bir PIN’i tutan güvenli bir çip olan Güvenilir Platform Modülü (TPM) bulunan bir cihaza kaydeder. Sunucular tehlikeye girebilir ve şifreler çalınabilir, ancak bir Windows Merhaba PIN’i tüm bunlardan etkilenmez.

Microsoft, Windows 10 kullanıcılarını temel SMS veya Microsoft Authenticator uygulaması, Windows Hello ve hatta FIDO2 standardına sahip fiziksel güvenlik anahtarları gibi iki faktörlü kimlik doğrulama işlemlerini seçmeye ikna etmeye çalışıyor. En son Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi ile, bir Microsoft Hesabı üzerinde yalnızca bir telefon numarası olan bir Windows 10 bilgisayarı ayarlayabilir ve onda oturum açabilirsiniz.

Microsoft şimdi insanların parola seçeneğini tamamen Windows 10 oturum açma ekranından kaldırmasına izin vermeyi planlıyor. Bu, gelecekte karmaşık şifreleri hatırlamaktan, bir şifre yöneticisine sahip olmaktan veya şifreleri tekrar kullanmaktan kaçınmaktan endişe etmeyeceğimiz bir geleceğe doğru atılmış bir adım. Microsoft, Apple ve Google kendi yollarına sahip olsa bile, şifreler yerine hesaplarımıza ve cihazlarımıza girmek için sahip olduğumuz gözlerimizi, parmaklarımızı veya fiziksel anahtarlarımızı kullanıyor olacağız.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top