Bağlantıda Kal

Huawei Kendi İşletim Sistemini Geliştirdi

Haber

Huawei Kendi İşletim Sistemini Geliştirdi

ABD ile Çin’in arasında yasal savaş yüzünden Android ve Windows gibi ABD yapımı ürün ve hizmetlerine ihracat yasağı gelmesi durumuna karşılık Huawei kendi tescilli işletim sistemlerini geliştirdi ve herhangi çıkacak bir problemde bunları kullanmaya hazır.

Son zamanlarda, Huawei, teknolojisinin “federal ağlarda kullanılmasını engelleyen ve aynı zamanda büyük devlet müteahhitlerinin Huawei ekipmanlarını kullanmasını önüne geçen” yasağı nedeniyle ABD’yi dava etti. Huawei’nin davası, ABD’nin “anayasaya aykırı olarak cezalandırmak için Huawei’yi seçtiğini” ve yasağın Huawei’yi Amerika’ki 5G ağları kurma yarışındaki diğer firmaların gerisinde bırakacağını belirtiyor.

Yu, Huawei’nin “Google ve Microsoft ekosistemleriyle çalışmayı tercih edeceğini”, ancak yasal iklimin kötüleşmesi durumunda şirket içi işletim sistemine geçmeye hazır olduğunu paylaştı. Huawei’nin çoğu akıllı telefonunda Kirin işlemcisi bulunduğundan, 2018 yılında üç aylık ban yiyen ZTE’den daha iyi bir konumda olacak. Yasak ZTE’nin Google’ın Android işletim sistemini kullanmasını ve ABD şirketlerinden akıllı telefonlarını geliştirmek için yaptığı ihracatı engellemişti.

İlgili Haber  Uber’in Otonom Araçları Yollara Geri Dönüyor

Bilgisayarları için bir işletim sistemi değişimine hazır olduğunu söylese de, Windows işletim sistemiyle çalışan dizüstü bilgisayarlarında Intel işlemciler kullandığından yeni donanım ortakları bulması gerekiyor. Intel ve Qualcomm’un seçeneklerden çıkması ile birlikte şirket, Chromebook’lar gibi daha ucuz ve düşük performanslı cihazlar için kullanılan MediaTek işlemcilerine kalıyor. Böyle bir senaryo ile karşı karşıya kalmadan önce Huawei’nin kendi dizüstü bilgisayar işlemcilerini geliştirmeye başlaması gerekebilir.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

Trendler

Instagram

To Top