Bağlantıda Kal

Facebook, Instagram Hikayelerinin Görüntülenmesini Uçuracak Planlar Yapıyor

Haber

Facebook, Instagram Hikayelerinin Görüntülenmesini Uçuracak Planlar Yapıyor

Instagram’ın 1 milyar kullanıcısının yaklaşık yarısı her gün uygulamanın hikayeler özelliğini kullanıyor. 2018 yılının Haziran ayında 400 milyon olan bu rakam 2019 yılının Ocak ayında 500 milyon oldu ve 2 milyon reklam veren hikayelerde kendi reklamını yayınlatmak için Facebook‘a para ödüyor.

Facebook’un CEO’su Mark Zukerberg, Instagram hikayeleri için ezber bozan bir özellik olduğunu söylemişti ve geçen seneden başlayarak güvenliğe daha çok odaklandıktan sonra, kullanıcılara “insanların yaşamını daha fazla iyileştirecek” ürünler getirmeyi planladığını açıkladı.

2018 yılının 4. çeyreğinde yaptığı açıklamalar 2019 yılında tek tek yürürlüğe girmeye başlayacak ve hatırlarsınız geçen sene Zukerberg, Facebook’un bu sene getireceği ürünlerle ilgili bir özet geçtmişti.

  • Güvenlik ve gizlilik için daha fazla özelliğe şifreleme ve geçicilik özelliği eklenecek.
  • Mesajlaşma özellikleri ile Messenger ve WhatsApp “sizin sosyal deneyimlerinizin merkezi” haline getirecek.
  • WhatsApp ödemeleri daha fazla ülkeye yayılacak.
  • Hikayeler yeni özel paylaşım seçenekleri kazanacak.
  • Gruplar, Facebook’un arkadaşlar ve ailelerle eşdeğer bir organize etme işlevi haline gelecek.
  • Zukerberg’e göre Facebook Watch bu yıl ana sayfadan ayrılması ile daha yaygın hale gelecek.
  • Artırılmış ve sanal gerçeklik iyileştirilecek ve Oculus Quest bu baharda satışa sunulacak.
  • Instagram ticaret ve alışveriş yeni özellikler kazanacak.
İlgili Haber  FaceTime Konuşmalarınız Dinleniyor Olabilir

Zukerberg’e Facebook’un Instagram, Messenger ve WhatsApp uygulamalarının kendi arasında şifreli olarak çapraz mesajlaşmasına izin verecek altyapının planları da soruldu. Zukerberg, bu planın işletme faydası için olmadığını sadece kullanıcı deneyimini iyileştirmek için atılan bir adım olduğunu söyledi. Bu özellik ile birlikte WhatsApp uygulamasının mesajlaşmayı ele geçirdiği ülkelerde işletmeler Messenger kullanmak yerine doğrudan WhatsApp’ı kullanarak müşteri ile iletişime geçebilecek. Android için de Messenger uygulamasını ana mesajlaşma uygulaması olarak kullanıcıların artık mesajları şifreli olarak gönderilebilinecek. Bu sayede kullanıcıların verileri Facebook sunucuları içinde birleşmeyerek uygulamalar arasında dağılmış halde korunacak. Fakat, Zukerberg bunun zaman alacağını ve 2020 yılında gerçekleşebileceğini söyledi.

Facebook şu anda Instagram, Facebook, Messenger ve WhatsApp’tan oluşan uygulama ailesinde toplam 2,7 milyar kullanıcıya sahip olduğunu söylüyor. Şirketin verilerine göre kullanıcı tabanı yavaş yavaş Facebook platformundan şirketin mesajlaşma uygulamalarına ve Instagram’a kayıyor ve bu kullanıcıların başında gençler geliyor.

İlgili Haber  Facebook’a Geçmişi Temizle Özelliği Geliyor

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

Trendler

Instagram

To Top