Bağlantıda Kal

Çinli Akıllı Telefon Firması Başkanı Kumarda 144 Milyon Dolar Kaybettikten Sonra Battı

Haber

Çinli Akıllı Telefon Firması Başkanı Kumarda 144 Milyon Dolar Kaybettikten Sonra Battı

Çin menşeli akıllı telefon firması Gionee resmi olarak iflas ettiğini açıkladı. Çinli haber sitesi Phoenix Network Financila News’e göre Shenzen Orta Halk Mahkemesi firmanın İflas tasfiye başvurusunu kabul etti. Şirket geçen sene Aralık ayından beri borç batağındaydı. Ağustos 2018 ‘de 648 alacaklıyla birlikte şirketin borcu 20.2 milyar yuan’ı bulmuştu. Gionee kurucusu ve başkanı Liu Lirong 2013 ve 2015 yılları arasında şirketin her ay 100 milyon yuan (14.4 $ milyon dolar) kaybettiğini iddia etmişti. Fakat yakın zamanda şirketin Lirong’un kötü şöhretli kumar bağımlılığı yüzünden iflas ettiği açığa çıktı.

Söylentilerde Gionee başkanı Lirong ‘un 10 milyon yuan’ı (1.4$ milyon dolar) Saipan’daki bir kumarhanede kumarda kaybettiği söyleniyordu. Şirketin başkanı sonraki günlerde kumarda 1 milyon yuan ($144 milyon dolar) kaybettiğini itiraf etmişti. Önceki haberlere göre şirket tedarikçilere ödeme yapamıyor ve başka anlaşmalar bakıyordu. Çinli haber sitesi Jiemian haberine göre şirketin iflasının açıklanmasından sonra 20 farklı tedarikçinin borç tahsilatı için Shenzen Orta Halk Mahkemesi’ne başvurduğu öğrenildi. Lirong’un kumar bağımlılığı yüzünden şirketin iflas ettiği söylensede başkan Gionee’in parasını kumarda kullanmadığını şirketin fonlarını ödünç aldığını ve tedarikçilerin yanında reklam ajanslarına da ödeme yapamadığını söyledi.

İlgili Haber  WhatsApp Business iOS İçin Çıktı

Bu yılın başlarındaki haberlere göre Gionee Hindistan’ın Rs 650 crore çevresinde yatırım yapmayı ve ülkedeki en iyi beş telefon üreticisi arasına girmeyi planlıyordu. Gionee için yolun sonu gibi gözükse de şirketin başkanı umudunu kesmemiş gibi görünüyor ve şirketin önümüzdeki beş sene içinde toparlanacağını söylüyor.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

Trendler

Instagram

To Top