Bağlantıda Kal

Çin Telefonları Artık Avrupa Pazarının Üçte Birini Oluşturuyor

Haber

Çin Telefonları Artık Avrupa Pazarının Üçte Birini Oluşturuyor

Piyasa analisti canalys’den gelen son rakamlar 2018 yılında çoğu kişinin yaptığı tahminleri doğruladı: Çin telefonlarının Avrupada’ki yükselişi. 
Xiaomi’nin kıtada daha fazla ülkeye yayılması, OnePlus’ın popülerliği ve Huawei ile Oppo’nun Paris’te yaptığı büyük amiral gemisi etkinlikleri sayesinde Avrupa’da daha çok kişi Çin telefonları kullanmaya başladı. Canalys, 2018’de Avrupa’daki akıllı telefon sevkiyatlarının yüzde 32’sinin yani yaklaşık üçte birinin Çin menşeli olduğunu ve Huawei’in yılın son aylarında toplam pazarın yüzde 23’ünden daha fazlasını alarak diğer Çinli markalar arasında açık ara lider olduğunu söyledi.

Huawei, ABD istihbarat teşkilatlarının açık düşmanlığının hedefi oldu ve 2018, şirketin Amerikan pazarına girme konusundaki isteklerinin yerel telefon operatörlerinden ve meclis üyelerinden oluşan bir direniş duvarına çarptığı bir yıl oldu.

İlgili Haber  Apple Sanal iPhone Yapan Şirkete Dava Açtı

Canalys’in kıdemli analisti Ben Stanton bu konu için Çinli şirketlerin ABD hükümeti arasındaki gerginliğin Avrupalı tüketicilere fayda sağladığını ve bu gerginliğin Çinli şirketlerin Avrupa pazarına daha çok yatırım yapmalarına neden olduğunu söylüyor. Ayrıca, Huawei ve Xiaomi gibi Çinli markaların fiyat rekabetinin Avrupa’daki küçük markaları yerinden edebileceğini ekliyor.

Küresel olarak hem Batı’da hem Doğu’da daralan bir akıllı telefon pazarında kazananlar kadar kaybedenler de olmak zorunda. 2018 yılındaki en büyük düşüş 2017 yılındaki verilere göre gönderilen telefonların sayısının yüzde 10’dan daha fazla düşmesi ile pazar lideri Samsung’dan geldi. Apple’da yüzde 6’lık bir yıllık düşüş kaydetti. Canalys’in tahminlerine göre Apple, Huawei’yi 42,5 milyon cihaza karşılık 42,8 milyon cihazla ucu ucuna geçerek yılı bitirebildi. Eğer bu trend devam ederse Huawei yakın zamanda Apple’ı geçerek ikinci sırada Samsung’un arkasındaki yerini alacak.

İlgili Haber  Audi E-Tron En İyi Güvenlik Ödülü Alan İlk Elektrikli Araç Oldu

Anlaşılan, Amerika’nın Huawei ve diğer Çin markalarına karşı tutumu Çin’in akıllı telefonlarının başka bir pazarda büyük başarılar elde etmesine katkı sağlamış.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

Trendler

Instagram

To Top