Bağlantıda Kal

Bilim Adamları Plastik Torbaları Pillere Dönüştürecek

Haber

Bilim Adamları Plastik Torbaları Pillere Dönüştürecek

Bilim adamları plastik torbaları telefonlara ve diğer cihazlara güç sağlayabilecek karbon çiplere dönüştürmenin yolunu buldular. Plastik torba kirliliği çevre için büyük bir tehlike arz ediyor ve ülkeler bununla başa çıkmak için plastik torbaları ya kaldırıyor yada yüksek vergiler koyuyorlar. Türkiye’de bu soruna plastik torbaları 1 Ocak 2019 tarihinden sonra ücretli yaparak bir çözüm bulmuştu.

Pek çok plastik torba yalnızca bir kez kullanılıyor ve daha sonra çöpe yada ormanlara yada okyanuslara atılıyor ve orada yüzyıllarca kalarak canlıların hayatını tehlikeye atıyorlar. ABD’deki Purdue Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, plastik torbalardaki polietilen karbona çevrilerek ucuz bir enerji depolama kaynağına dönüştürülebilir.

Polietileni saf karbona dönüştürmek için var olan önceki yöntemler ya yetersiz yada çok pahalı ve karmaşık işlemler içeriyordu. Ekip, plastik atıkları faydalı karbon içeren malzemelere dönüştürmek için daha basit ve etkili bir yöntem geliştirmek istedi.

İlgili Haber  Lenovo Z5 Pro GT Ferrari Edition Seneye Geliyor

Araştırmacılar, polietilen plastik poşetleri sülfürik aside batırdılar ve daha sonra onları soluvotermal reaktörün içine kapattılar. Bu sayede, numune polietilenin erime sıcaklığının hemen altına gelecek kadar ısıtıldı.

Bu işlem sülfürik asit gruplarının polietlenin karbon-karbon omurgasına eklenmesine neden oldu, böylece plastik buharlaşıp zehirli gazlara dönüşmeden çok yüksek bir miktar sıcaklığa kadar ısıtılmış oldu. Sonra, sülfonatlı polietileni reaktörden çıkardılar ve saf bir karbon üretmek için 
nötr atmosfer fırınında ısıttılar. Ekip karbonu siyah toz haline getirdi ve lityum iyon piller için anot yapmakta kullandılar. Elde edilen piller, ticari pillere benzer olarak yapıldı.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

Trendler

Instagram

To Top