Bağlantıda Kal

ATM Açığını Bulan Adam 1 Milyon Dolar Para Çekti

Haber

ATM Açığını Bulan Adam 1 Milyon Dolar Para Çekti

Film gibi görünüyor ama gerçek: bir banka programcısı ATM’lerin para saçmasını sağlayacak mükemmel açığı keşfetti.

South China Morning Post ve China’s Daily Economic News haberine göre 43 yaşındaki Qin Qisheng adlı adam çalıştığı Huaxia bankasının ATM’lerindeki açığı keşfederek 7 milyon yuan ($1 milyon dolara yakın) para çekmeyi başardı.

Habere göre, baka sistemi gece yarısı civarında yapılan para çekme işlemlerini düzgün bir şekilde kaydedemiyordu, bu da bir kullanıcının hesabından çekilen parayı toplam parasından çıkarmamasına neden oluyordu. Normalde böyle bir durumda sisteme kırmızı bayrak gönderilerek bir uyarı gider ancak, Qisheng’in bu uyarıları susturan bir komut dosyasını sisteme eklediği iddia ediliyor.

2016 yılının Kasım ayında para çekmeye başlayan Qisheng’i banka, Ocak 2018’de ATM’lerden 1,358 defa para çektikten sonra sisteme yerleştirdiği kodu keşfetmesiyle yakaladı ve yetkililere teslim etti.

İlgili Haber  İddiaya Göre iPhone 11'de Ters Şarj Desteği Var Fakat Apple Özelliği Kapattı

Hikayenin en şaşırtıcı kısmı banka çekilen parayı geri aldıktan sonra suçlamalara devam etmek istemedi. Onarılan sistem açığı yüzünden halka kötü görünmek istemedikleri için midir bilinmez ama Huxai bankası Quisheng’in bankanın güvenliğini test ettiğini ve bankanın geri alabilmesi için parayı tuttuğunu söyleyerek polisten davayı düşürmesini istedi.

Fakat mahkeme, Qisheng’in çektiği parayı bankanın sahte hesabı yerine kendi hesabına yatırdığı ve paranın belli bir kısmıyla borsaya yatırım yaptığını göz önünde bulundurarak bu iddiaya inanmadı. Emeklilik planları başarısız olan Qisheng’i şimdi 10 yıl 6 ay hapis cezası bekliyor.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top