Bağlantıda Kal

Elon Musk’un Videosu ile SpaceX Starship’in İçine Yakından Bakın

Bilim

Elon Musk’un Videosu ile SpaceX Starship’in İçine Yakından Bakın

Starship yörünge prototipine hoş geldiniz. SpaceX kurucusu Elon Musk bugün kişisel rehberiniz olacak. Musk’un bir gün insanları Mars’a götürme hayallerini içine alan yeni uzay aracının içinde hoş bir an göreceksiniz.

Musk, Salı günü Starship’in bir videosunu “Starship kargo bölmesinin içinde” tweetledi. Videoda “motorun arka kısmını dengelemek için burun kovanının ucuna monte edilmiş başlık tanklarına” yakından bakabilirsiniz.

Musk, 2016 yılında Reddit Q&A’da bu küresel tankların amacını, iniş yakıtlarını içerdiklerini ve daha fazla yalıtım için ayrıldıklarını söyleyerek ele almıştı.

Bu noktaya kadar, çoğunlukla geminin parlak dış kısmına bakıyorduk. Ardından Cumartesi günü Musk, SpaceX’in Texas’daki Boca Chica’daki tesisindeki paslanmaz çelik uzay aracını yükselterek, aracın en son sürümünün altı ay içinde yörüngeye ulaşabileceğini söyledi. İç video bize prototipin ne kadar büyük bir ölçeği olduğu hakkında iyi bir fikir veriyor.

Starship, SpaceX’in insanları ve kargoları Dünya yörüngesine, aya ve sonunda Mars’a taşımak için tasarlanmış yeni nesil uzay aracıdır. Daha önceki bir “Starhopper” test sürümü son aylarda bazı kısa atlamalar çıkardı. Bu yeni Starship daha çok ileri gitmek amacıyla tasarlandı.

Starship konsept görüntüleri pürüzsüz paslanmaz çelikle yapılmış dış kısmını gösteriyordu, ancak kaynak dikişleri bu konuda öne çıkıyor. Musk Salı günü attığı tweette “üretim sürümü bu prototipten çok daha cilalı, ancak yine de görmek eğlenceli olacak.” yazdı.

Musk’un yörüngeye ulaşma konusundaki iddialı zaman çizelgesi umduğu gibi gitmeye bilir. Büyük uzay projelerinin bitiş zamanını tutturamama gibi bir huyu var, ancak bu parlak canavarı havaya çıkarırken görmek beklemeye değer.

Sesini Duyur

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim Kategorisindeki Diğer Yazılarımız

To Top